Khalid’in Umudu Kızılay ile Gerçek Oldu

Khalid’in Umudu Kızılay ile Gerçek Oldu

Khalid (44), yaklaşık 5 sene önce Suriye’deki çatışmalar esnasında evlerine düşen bomba sonucu yaralandı ve çenesinin yüzde 40’nı kaybetti. Suriye’de yapılan müdahaleler yeterli olmayınca bulunduğu bölgedeki muhasaranın kalkmasının ardından Türkiye sınırına gelerek Türk Kızılay’dan yardım istedi.

Yaşadığı bu talihsiz olay yüzünden son 5 senedir sadece sıvı gıdalarla beslenebilen ve normal şekilde beslenemediği için güçsüzleşen Khalid’in yaşadığı diğer problem ise toplum içindeyken görünüşünden dolayı kendisine kötü davranılmasıydı. Aynı zamanda konuşma ve yutma fonksiyonları hakkında da ciddi sorunlar yaşıyordu.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük’ün sınır bölgesine yaptığı bir ziyareti esnasında durumu tespit edilen Khalid, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından Suriye sınırından Türkiye’ye geçirilerek tedavi ettirilmek üzere Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne getirildi. Yaklaşık 8 ay süren teşhis ve tedavi süreci, Türk Kızılay Ankara Toplum Merkezi ekibi tarafından takip edildi. Ameliyat öncesinde ve sonrasında Ankara Toplum Merkezi’nin yardımlarıyla Khalid’in ailesiyle iletişim kurması sağlandı, gerekli dil desteği de sağlanıp süreç hakkında yakınlarına bilgilendirmeler yapılarak psikososyal destek verildi. Aynı zamanda yine Ankara Toplum Merkezimiz tarafından konaklama ve ulaşım yardımı sağlandı.

Gazi Üniversitesi Hastanesi Plastik Cerrahi Bölümü’nde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra Khalid’e çene doku ameliyatının yapılmasına karar verildi. Yaklaşık 10 saat süren zorlu ameliyatta Khalid’in bacağından alınan kemik ve doku ile yeni bir çene oluşturuldu. Khalid’in hastanede kaldığı 3 hafta boyunca boyunca Türk Kızılay ekibi doktorlarla hep iletişim halinde kalıp Khalid’i takip etti, gerekli kan desteğini sağlayıp ihtiyaçlarını karşıladı. Khalid şimdi özgürce yemek yiyip, rahat nefes alabilmenin huzurunu yaşıyor.

“Bir dokunuş yalnızca Khalid’in hayatına değil binlerce hayata tesir ediyor”

Khalid, Gazi Üniversitesi Hastanesi’nden taburcu edilirken Türk Kızılay ekibi ve Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de Khalid’i görmeye geldi. Alper Küçük Khalid’e yapılan bu yardım dokunuşunun sadece Khalid’i değil çocuklarını ve ailesini de çok mutlu edeceğini söylerek “Bir dokunuş bin hayat diyoruz. Kızılay ailesi için de çok mutlu bir gün, başarılı vakalarımıza bir tanesi daha ekleniyor. Kızılay olarak sınırdan geçiş işlemlerini mülki idarelerimizin de izinleriyle biz tamamlıyoruz, yararlanıcılarımızın yanlarında refakatçi oluyoruz, onlara yol boyu yarenlik ediyoruz ve ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Tüm bunları Kızılay olarak temin ettiğimiz uluslararası fonlardan yapıyoruz” dedi. Khalid’in sağlık kontrollerini yaptırmak üzere tekrar Türkiye’ye giriş çıkış yapabilmesi için Kilis Toplum Merkezi seferber oldu.

Tedavisi için umudunu hiçbir zaman yitirmeyen Khalid, yeni görünümünün sevincini Suriye’deki yakınlarıyla da görüntülü konuşma yaparak paylaştı. Khalid, sevdiklerine kavuşacağı anı sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.