İKİ GENÇ İKİ BAŞARI

İKİ GENÇ İKİ BAŞARI

Başarı kelimesi hem pratikte hem teoride günümüz insanın vazgeçilmez hedeflerinden biri. Bazıları için ulaşması kolay bazıları içinse imkansız görünür çoğu zaman.

Haberimize konu olan bu iki genç ise başaramazsın diyenlere inat, baştan sona bir azim ve başarı örneği. Fatma Osman ve Ahmet Aldehir YÖS sınavında tüm soruları doğru cevaplayarak, YÖS’ den tam puan aldılar ve büyük bir başarıya imza attılar.

Geldikleri yerde şartlar eğitime uygun değildi ve dolayısıyla ikisi de eğitimlerine ara vermek zorunda kalmışlardı. Çünkü ülkelerinde iç savaş çıkmıştı. Bu da yetmedi daha çocuk yaşta doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldılar. Lakin bu durum onların azimlerine, içlerindeki okuma aşkına engel değildi.

TOPLUM MERKEZLERİ HAYALLERİNİ GERÇEK YAPTI

Fatma Osman şu an 18 yaşında, 2013 yılında Suriye’ de ki savaş yüzünden Humus şehrinden Türkiye’ye gelmek zorunda kaldı. 6 yıldır Türkiye’ de eğitim gören Fatma başlarda hem dil problemi yaşamış hem de Suriye’ de ki  gelişmelerden ötürü 6. ve 7. sınıfı okuyamamış. Tüm bunlara rağmen burada, öğretmenlerinin de yardımıyla bu engeli aşmış ve gösterdiği başarıyla eğitimine 9. sınıftan devam etmiş. Bir yıldır Kızılay Gaziantep Toplum Merkezinin de desteği ile YÖS’ e hazırlanıyor. Bu sene girdiği 4 sınavda tüm soruları doğru yanıtlayarak YÖS’ den tam puan aldı ve İstanbul Üniversitesi’ ne girmeye hak kazandı. Kendisiyle yaptığımız röportajı, Tıp Fakültesi okumak istediğini belirterek ve tüm Kızılay camiasına şükranlarını sunarak bitiriyor bu başarı haberinin kahramanlarından biri olan Fatma Osman.