Göçün İçinde Filizlenen Yetenek (1)

Göçün İçinde Filizlenen Yetenek (1)

Genç yetenek Muhammed…6 sene önce Suriye’den, evinden, zorla yerinden edilerek annesi, babası ve üç kardeşi ile birlikte Türkiye’ye geldi. Babası, evlerinin geçimini sağlamak üzere, çalışmak için İstanbul’a gitti. Muhammed, annesi ve üç kardeşiyle birlikte Gaziantep’te kaldı. Yıllar sonra belki de hepimizin imrenerek ve gururla izleyeceği bir futbolcunun öyküsü de tam burada başladı.

Türkiye’ye geldiklerinde Muhammed’in ailesinin ilk işi, çocuklarını eğitimlerine devam ettirme çabası oldu. Muhammed de yarıda bıraktığı eğitimine 9. sınıftan devam etmeye başladı. Bir akşam televizyonda gördüğü bir futbol okulu reklamı içinde var olan yeteneği ortaya çıkartması için ona bir fikir verdi. Avrupa Birliği tarafından fonlanan Kızılay Gaziantep Toplum Merkezimize gelerek, derslere ve spor aktivitelerine katılmaya başladı. Kısa sürede spor eğitmenlerimizin dikkatini çeken Muhammed, Gaziantep Toplum Merkezimizin futbol takımına alındı. Kendini her geçen gün geliştiren, sahada adeta bir yıldız gibi parlayan Muhammed için eğitmenlerinin de bir planı vardı…

BAŞARMAK İÇİN ZORLANMAM GEREKİYOR

Galatasaray Spor Kulübünün alt yapısına yönlendirilen Muhammed, burada da gösterdiği başarıyla tüm elemeleri geçti ve resmen Galatasaray Spor Kulübünün alt yapı takımına alındı. Annesinin doktor olmasını istediği Muhammed’in yakınları ilk başta profesyonel futbolcu olmasına çok sıcak bakmasa da, oğullarını sahada gördükten sonra fikirlerini değiştirdiler. YÖS’e hazırlanan Muhammed günün yarısını derslerine ve sınavlara çalışarak geçiriyor, diğer yarısını da futbol antremanlarına ayırıyor… Bu yoğun tempoda başka hiçbir şeye fırsat bulamadığını söylerken de ekliyor, “ bu çok zor ama başarmak için zorlanmam gerekiyor!”

Takım arkadaşlarıyla ilk başlarda dil engelinden kaynaklanan sıkıntılar yaşansa da, Muhammed azmi ve okuldaki eğitimleri sayesinde dil engelini de aşıyor. Takım arkadaşlarının Ronaldo’ya benzettiği forvet oyuncusu Muhammed, bir Galatasaray taraftarı. Gelecekte hayallerini süsleyen takım ise Real Madrid! Öyle ki okul arkadaşları ve öğretmenleri ondan şimdiden imza almaya başlamış.

Şu an 12.sınıfa devam eden Muhammed’in tüm gençlerden bir isteği daha doğrusu onlara önemli bir çağrısı var! “ Ne yaşarsanız yaşayın ama umudunuzu asla kaybetmeyin! Ne yapmak istiyorsanız onu yapın ve bu yolda çok yorulun!”

Bu genç adamın gözlerinde ki umut ve yaşam enerjisi, toplum merkezlerinin hayatlara dokunuşundaki anlamı bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Genç yetenek röportajımızı şu sözlerle bitiriyor; “Türk Kızılay Toplum Merkezine ne kadar teşekkür etsem az, hayalimi gerçekleştirmeme ve futbolcu olmama sizler vesile oldunuz!”