Göç Yolundan İstihdama Uzanan Bir Öykü

Göç Yolundan İstihdama Uzanan Bir Öykü

Ali Eledhan, 30 yaşında genç bir hukuk öğrencisiydi. Suriye’de baş gösteren çatışmalar bir savaşa dönüştüğünde, o da kendisi gibi birçok insanla birlikte vatanından ayrılmak zorunda bırakıldı. Göç yolları, onu Türkiye’ye getirdi.

Ailesiyle birlikte Türkiye’ ye gelen Ali, eşi ve üç çocuğuyla birlikte Gaziantep’te bir yaşam kurma mücadelesine girdi. Kendi ülkesinde toprak sahibi, varlıklı bir ailenin oğlu olan Ali, Suriye’de hukuk fakültesinde okuyan bir hukuk öğrencisiydi fakat şimdi eşi ve çocukları dışında tüm ailesi savaş yüzünden farklı yerlere dağıldı. Ali de hayata tekrar tutunabilmek için bir adım attı ve Türk Kızılay Gaziantep Toplum Merkezini buldu. Burada ilk önce Türkçe kurslarına katıldı, çünkü Türkiye’de onu en çok zorlayan ve çalışmasına engel olan konu dil bariyeriydi. Bu engeli aşmak için ailesiyle hep birlikte çalıştı. Akşamları sosyalleşmek ve dilini geliştirmek için çocuklarıyla parka gitti, arkadaş edindi, çocuklarının ödevlerini yapmasına yardımcı olurken, kendi gelişimine de katkı sağladı.

Türkçeyi daha rahat anlamaya ve konuşmaya başlayan Ali, Avrupa Birliği tarafından fonlanan Gaziantep Toplum Merkezi tarafından GESOB iş birliği kapsamında, GESOB kurslarına katıldı. Bu kurslarda gösterdiği başarı sayesinde, Türk Kızılay Gaziantep Toplum Merkezi ve GESOB iş birliğiyle otomotiv alanında istihdam edildi.

Hayatını büyük ölçüde düzene sokan Ali’nin üç çocuğu da okula gidiyor, kendisi de düzenli bir iş sahibi olduğu için Eledhan Ailesi geleceğe daha umutla bakıyor. İş yerinde arkadaşları ve özellikle patronu tarafından çok sevilen Ali, çalışkanlığı ve işinde ki becerisiyle de takdir topluyor.

Röportajımızı sonlandırırken, Ali’ye yarım bıraktığı hukuk eğitimini soruyoruz, yutkunuyor, gözleri parlıyor… Bir gün mutlaka eğitimime geri döneceğim, tüm çabam bu yüzden diyor…

Türk Kızılay Toplum Merkezlerine bu hayali yeniden kurabilmesine imkan verdikleri için şükranlarını sunuyor ve her şey için teşekkür ediyor.