Göç Yolunda Dağılan Bir Aile Daha Kavuştu

Göç Yolunda Dağılan Bir Aile Daha Kavuştu

Türk Kızılay Toplum Temelli Göç Programlarının faaliyetleri arasında yer alan Aile Bağlarının Yeniden Tesisi çalışmaları sayesinde göç yolculuğunda ayrı düşen bir aile daha kavuşturuldu. Fransız Kızılhaçı ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen çalışma sonucu Fransa’da aileleri ile buluşturulan iki kardeş, duygu dolu anlar yaşadı.

Afgan Uyruklu Karim N. (20) ve erkek kardeşi Djavat N. (18), 2015 yılında ülkelerindeki çatışma ortamının olumsuz etkilerinden kurtulmak için aileleriyle birlikte yeni bir hayata doğru göç ederken Türkiye-İran sınırı yakınlarında ailenin diğer bireyleriyle ayrı düştüler. Karim ve Djavat kardeşler, Fransa’ya ulaşmayı başardı ancak ailelerinden uzun süre boyunca haber alamamanın derin üzüntüsünü yaşadılar. Bunun üzerine, onlardan haber alabilmek umuduyla 2017 senesinde Fransız Kızılhaçı’na giderek kayıp araştırma talebinde bulundular. Fransız Kızılhaçı bu talebin üstüne hemen harekete geçip Karim ve Djavat’ın aileleriyle ilgili durumu Türk Kızılay’a bildirdi.

Fransa’da Mutluluk Gözyaşları

Bildirimin ulaşmasının ardından hızla harekete geçen Türk Kızılay Toplum Temelli Göç Programları, Aile Bağlarının Yeniden Tesisi çalışmaları kapsamında kayıp ailenin bulunması için çalışma başlattı ve bu arayış başarıyla sonuçlandı. Ailenin kayıp üyelerinin Uşak’ta yaşadığı tespit edildi ve bu hasretin bitmesi için gerekli süreçler tamamlandı. Resmi yazışmalar ve izin belgelerinin tamamlanmasının ardından aile Fransa’da yeniden bir araya getirildi. Yolculuk boyunca ve buluşma anında Türk Kızılay çalışanları da aile üyelerine eşlik ederek, onların mutluluklarına ortak oldular.

Fransız Kızılhaçı ve Türk Kızılay’ın işbirliği sayesinde, göç yolculuğunda ayrı düşen ailenin hanesine yeniden güneş doğdu; özlem, endişe ve merak duygularının yerini mutluluk gözyaşları aldı.

Fotoğraflar Fransız Kızılhaçı tarafından çekilmiştir.