Filistin'den Türkiye'ye Bir Başarı Öyküsü

Filistin'den Türkiye'ye Bir Başarı Öyküsü

Manal, henüz bebekken ailesi ile birlikte Türkiye’ye geldi ve eğitim gördüğü her okulu birincilikle bitirmeyi başardı. Annesi ile birlikte Toplum Merkezi yararlanıcılarından biri olan Filistin asıllı Manal, başarısını şu sözlerle özetiliyor; “Yabancısın, birinci nasıl olabildin” diyorlardı. Ben de onlara “Türkçe biliyorum” diyordum. İnsanın kapasitesi varsa, hevesi de varsa, neden olmasın. Kişi kendisine sınır koymamalı… 

Türk Kızılay Toplum Merkezleri’nin 22 yaşındaki Filistinli yararlanıcısı Manal’in sözleri, insanın istediği ve çabaladığı zaman başarının milliyet ya da dil gibi ayrımları kabul etmeden geleceğini gösteriyor.

Manal, yerel halkın ve göçmen toplulukların daha huzurlu, mutlu ve uyum içerisinde yaşayabilmesi için çalışmalar yürüten 15 Toplum Merkezinden biri olan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Mersin Toplum Merkezi’nin yararlanıcılarından yalnızca biri.

Mersin Üniversitesi Psikoloji bölümünden 1. olarak mezun olan Manal, annesi ile birlikte Toplum Merkezi’nde mutfak kurslarına katılıyor; Türkiye’den, Suriye’den, Irak’tan pek çok farklı yararlanıcı ile sosyalleşiyor ve arkadaşlarına destek oluyor.

Türkiye’de yaşayan bir göçmen olarak, eğitim hayatında başarılara imza atmanın zor olup olmadığını sorduğumuzda, “Yabancısın, okul birincisi nasıl olabildin” diyorlardı. Ben de onlara “Türkçe biliyorum” diyordum. İnsanın kapasitesi varsa, hevesi de varsa neden olmasın? Kişi kendisine sınır koymamalı” diyor.