Çatışma Mağduru Küçük Kız Artık Duyuyor

Çatışma Mağduru Küçük Kız Artık Duyuyor

Bibi Zainab Sadad, ailesiyle birlikte yaşadığı Afganistan’da evlerinin yakınına düşen bombalar yüzünden işitme yetisini henüz 1 yaşındayken kaybetti. İşitme yetisi olmadığı için konuşması da gelişemeyen küçük kıza ailesi kol kanat gerdi ve sahip oldukları her şeyi geride bırakıp Türkiye’ye geldiler. Sadad Ailesinin umut yolculuğu da tam burada başladı. Uzun süren yürüyüşün sonunda Türkiye’ye ulaşan aile, Ağrı’ya yerleşti.

Baba Seyed Obeydullah Sadad, 2012 Doğumlu ve %95 oranında işitme kaybı yaşayan kızı Bibi Zainab Sadad’ın okula başlaması gerektiğini ve okula gitmek istediğini bunun için işitme cihazı kullanması gerektiğini ve kendi imkanlarıyla cihazı temin edemediklerini belirterek, cihazın temin edilmesi konusunda Türk Kızılay Ağrı Şubesinden yardım talebinde bulundu.

Yapılan görüşmelerin ardından, Türk Kızılay Mardin Toplum Merkezi’nden sevindirici haber geldi ve Türk Kızılay Mardin Toplum Merkezi tarafından küçük kızın ihtiyacı olan işitme cihazı UNHCR tarafından fonlanan SNF* destekleri kapsamında temin edildi. Küçük Bibi Zainab'ı kentteki bir işitme cihazı merkezine götüren Türk Kızılay Ağrı Şubesi Başkanı Orhan Tatlı ve Mardin Toplum Merkezi personelleri, temin edilen işitme cihazının takılmasını sağladı. İşitme cihazının takılmasıyla sesleri artık duymaya başlayan küçük kız ile ailesi büyük mutluluk yaşayarak, desteklerinden dolayı Türk Kızılay Ağrı Şubesi ve Mardin Toplum Merkezi çalışanlarına teşekkürlerini ifade ettiler.


“İşitme Cihazı Takılan Kızım İnşallah Konuşmaya da Başlayacak”


Kızının yavaş yavaş duymaya başlamasıyla yaşadıkları mutluluğu tarif edemediklerini dile getiren Baba Seyed Obeydullah Sadad, “Kızım hem konuşamıyor hem de duyamıyordu. Afganistan'da doktor ve hastane sıkıntısı olduğu için buraya geldik. Kızım dünyaya geldiğinde bir yıl boyunca orada hep bombalar patladı. Bombalar yüzünden kızımın iki kulağından da kan geldi. Buraya geldikten sonra Türk Kızılay bize çok yardım etti, kızıma işitme cihazı verdiler. Türkiye başka bir ülke ve buradaki herkesi çok seviyorum. Kızımın kimliğini aldım ve kızım okula da gitmeye başladı, inşallah yavaş yavaş konuşmaya da başlayacak.” dedi.

*SNF Nedir: Özel İhtiyaç Fonu (Special Needs Fund), kişilerin temel hak ve hizmetlere ulaşımını desteklemek, günlük hayattaki bağımlılıklarını azaltmak, yaşamlarını onurlu bir şekilde sürdürmelerine destek olmak ve güçlenmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmuş destekleyici ve tamamlayıcı bir müdahale yöntemidir. Bu kapsamda sağlanmakta olan hizmetler, kişilerin ihtiyaçlarına yönelik tek seferlik ya da kısa dönemli destekleri kapsamaktadır. Özel İhtiyaç Fonu ile yetersiz maddi, sosyal ve içsel kaynaklar sonucu koruma ihtiyacı içerisinde olan kişilerin acil koruma ihtiyaçlarına cevap vermek, kişilere kişilere/ailelere ya da topluluklara insani müdahaleyi genişletmek ve bir arada yaşayan toplulukların hak ve hizmetlere ulaşımında eşitliği sağlamak hedeflenmektedir.

Eylül 2019 itibarıyla SNF kapsamında 3495 vakaya destek sağlanmıştır.