Büyük Mücadelenin Küçük Kahramanı

Büyük Mücadelenin Küçük Kahramanı

Leys Hilal şu an üç buçuk yaşında. O da Türkiye’ de doğan Suriyeli onlarca çocuktan bir tanesi. Tek farkı bu yolculukta onunla birlikte yaşayan kalp rahatsızlığı. Bir dokunuş bin hayat felsefesiyle yola çıkan Toplum Merkezlerimizde ona yardımcı olacak iyilik severlerden habersiz…

Leys Hilal’in ailesi bundan tam yedi yıl önce ülkelerindeki savaştan kaçarak Halep’ten, Türkiye’ye geldi. Leys’in babası Gaziantep’ te önce bir iş buldu daha sonra da burada bir ev tutarak yerleştiler. O zamanlar 4 çocukları vardı ve hayatları da oldukça düzene girmiş, mutlu bir yaşam sürmekteydiler. Leys’ in doğumuyla bu mutluluk katlanırken, yeni doğan bebeklerinin kalp hastası olduğunu öğrenen aile tabir yerindeyse yıkıldı.

UMUDUN İSMİ TOPLUM MERKEZLERİ

Leys Hilal’in mücadeleci ruha sahip annesi Gufran. O da her anne gibi bir kahraman! Anne Gufran oğlunun derdine derman olması için bir çok yerle görüşüp yardım istiyor, cevap alamadığı her gün daha da karamsarlığa düşüyor. Ta ki arkadaşı ona Türk Kızılay Toplum Merkezlerinden bahsedene kadar. Hemen Toplum Merkezlerine giderek oğlunun tedavisi için başvuru yapan anne, çok hızlı bir şekilde olumlu cevap alıyor. Türk Kızılay Toplum Merkezleri tarafından ECHO’ nun destekleyicilerinden biri olduğu “Özel İhtiyaç Fonu” sayesinde, Leys Hilal’ in tedavisinin gerçekleşeceği Ankara’ ya gönderiliyor. Konaklama dahil her konuda ailenin ihtiyaçlarının giderildiği tedavi süresince, ilgili personelimizde ailenin yanından hiç ayrılmayarak, destek oluyor. Nihayet Leys’in tedavisinin olumlu sonuç vermesiyle, aile eski huzurlu günlerine geri dönüyor. Artık daha güçlü ve yarınlara dair daha da umutla bakarak.

ÇOCUKLARINI EĞİTMEK İÇİN ÖNCE KENDİNİ EĞİTEN BİR ANNE

Oğullarının hastalığıyla kendi ülkelerinden uzakta mücadele etmek elbette yormuş aileyi. Uzayan ve süresi belli olmayan tedavi süreçlerinde Gaziantep-Ankara arasında bölünen aileyi toparlamak anneanneye düşmüş, eğitimlerinden geri kalmamaları için diğer dört çocuk Gaziantep’ te kalmış. Leys’ in tedavisi için haftalarca Ankara’ da kalmak zorunda kalan anne, diğer dört evladını geride bırakmanın sancısını hep hissetmiş. Çocuklarını kimseye muhtaç olmadan büyütmek için Toplum Merkezlerimizde ve dışarıda farklı bir çok kursa giden anne, buralardan maddi bir gelir sağlayamadığı için kendini eğiterek çocuklarına faydalı olmayı hedeflemiş. Yaz kurslarına giderek derslere katılan anne Gufran, burada öğrendiği bilgileri çocuklarına aktararak eğitimlerine yardımcı oluyor.

HER SORUMA CEVAP BULDUĞUM TEK YER

Röportajımızı sonlandırırken, Leys Hilal’in nasıl keyifle oyun oynadığını görüyoruz, sağlığının yerinde olduğuna şahit oluyor ve mutlu oluyoruz. Tedavisi bir süre daha devam edecek olan minik kahramanımızın güçlü annesi teşekkürlerle bitiriyor cümlelerini. Türk Kızılay Toplum Merkezlerinin ilgisi, şefkati, her sorusunun en hızlı şekilde cevaplanması ve tabi en önemlisi ailenin bu zorlu sürecinde, onları bir an bile yalnız bırakmayan Toplum Merkezi çalışanları onların yaşam kaynağı olmuş. Aile yaralarını sarıyor. İyilik ve sevginin gücüyle…