Abdulkadir ve Annesinin Buluşma Öyküsü

Abdulkadir ve Annesinin Buluşma Öyküsü

Bir ay önce Kahramanmaraş'ta kaybolan ve Suriye'de olduğu belirlenen 21 yaşındaki serebral palsi hastası Abdulkadir Iyd, Türk Kızılay’ın çabaları ile Hatay'da annesine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

2015’in Ocak ayında 8 çocuğu ve eşiyle Türkiye’ye olumsuz savaş koşullarından sakınmak ve can güvenliklerini sağlamak için Türkiye’ye gelen ailenin oğlu olan Abdulkadir doğuştan engelli olarak dünyaya gelmişti. Türkiye’nin Mersin iline yerleşen aile düzenli yaşamlarını kurmuş halde yaşar iken Ağustos ayında Kahramanmaraş iline nine ve dedelerini bayram ziyareti vesilesi yola çıkmışlardı. Otobüs ile yolculuklarının sonunda Kahramanmaraş otogarına varmışlardı. Anne Samar (41), Kahramanmaraş ilindeki akrabalarına gitmek için binecekleri şehir içi dolmuşu ararken, oğlu Abdulkadir’i kaybetti. Oğlunu otogarda her yerde arayan anne, oğlunu bulamadı ve Mersin iline dönerek hemen polise başvurdu. Bir süre sonra da Suriye’den gelen bir telefon ile oğlu Abdulkadir’in Suriye’de olduğunu öğrendi.

Arayan dolmuş şoförü, oğlunu Azez’de nereye götüreceğini sordu; annesi sadece Halep’te yakınları olduğunu söyledi fakat şoför tarafından Halep’e geçişin mümkün olmadığı ve Azez’de bir yere götürmesinin mümkün olduğu söylendi. Bunun üzerine dolmuş içinde bulunan yardımseverler tarafından Abdulkadir’e refakat edildi. Ancak bu refakat Abdulkadir’in engelli olmasından dolayı uzun sürmedi ve ertesi gün İdlib’in Sarmada ilçesinde bir camiide imamın yanına bırakılan Abdulkadir, çevrenin yardımları ile günlerini geçirmeye başladı. Bu sırada anne Samar da Türk Kızılay Mersin Toplum Merkezi’ne ulaşarak durumunu aktardı; çaresiz olduğunu ve oğlunun engelli olduğundan kendisinin bakımına ihtiyaç duyduğunu bildirerek, oğlu ile kavuşmak için yardım talebini iletti.

Talebin alınmasının hemen ardından Türk Kızılay Göç Direktörlüğü, Toplum Temelli Göç Programları Koordinatörlüğü ve Ülke Alan Koordinatörlüğü harekete geçti. İlk olarak Abdulkadir’in bulunduğu camiye ulaşarak görüşmeler gerçekleştiren Ülke Alan Koordinatörlüğü çalışanları Abdulkadir’in acil ihtiyaçlarını karşıladılar. Daha sonra aile bağlarının yeniden tesisi çalışmaları kapsamında Abdukadir’in annesi ile buluşturulması için gerekli süreçler tamamlandı.

Türk Kızılay ekiplerinin nezaretinde Cilvegözü Kara Hudut Kapısı’ndan Türkiye’ye geçişi gerçekleştirilen Abdulkadir’in, sınır noktasında annesi ile buluşması duygu dolu anlara sahne oldu. Hatay Vali Yardımcısı Salih Altun ve Türk Kızılayı Göç Hizmetleri Direktörü Bayram Selvi’nin de eşlik ettiği buluşma anında anne Samar ve oğlu Abdulkadir gözyaşlarına engel olamazken, Kızılaycılar da onların mutluluğuna ortak oldu.